Zatváranie vysokých škôl

Autor: Mária Schindlerová | 12.3.2015 o 15:57 | (upravené 22.3.2015 o 11:06) Karma článku: 6,24 | Prečítané:  347x

Vysoké školy na Slovensku sú vraj nekvalitné a je ich veľa. Kto to tvrdí a odkiaľ takúto informáciu získal?

Neviem koľko vysokých škôl na Slovensku je, ale existujú štúdie, v ktorých sú reálne percentá vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Zatiaľ, čo európsky štandard je okolo 33%, na Slovensku je ich sotva 16%, čo je o vyše polovicu horšie, než by mohla Európska Únia očakávať. Prečo teda chcú zatvárať vysoké školy? To je ďalšia otázka...

Ak by zatvorili VŠ, veľké percento tých, ktorí študujú na VŠ by, logicky, malo iba stredoškolské vzdelanie s maturitou. Okrem toho, mohli by sme očakávať rapídne zvýšenie korupcie. Záujem o VŠ sa možno nezvýši, ale "zníži" sa kapacita vysokoškolských miest. To by mohlo spôsobiť, že človek, ktorý nemá v peňaženke, ale v hlave, by ako odmaturovaný stredoškolák ostal na úrade práce, alebo by vykladal tovar v supermarkete.

Pýtate sa, prečo je aj v tejto dobe na úrade práce toľko vysokoškolsky vzdelaných ľudí? A položili ste si vôbec otázku, koľko ich tam je so stredoškolským alebo základným vzdelaním? K tomuto opäť jestvujú grafy, ktoré nám prezrádzajú, že najviac nezamestnaných je so základným vzdelaním, o niečo menej zmaturovaných a najmenej vysokoškolákov. Nezamestnanosť sa nedá takto zovšeobecniť. Ten, kto skutočne chce, si nájde akékoľvek zamestnanie, obzvlášť po škončení školy. Každý predsa musel niekde začať.

A pýtate sa aj to, či sa vysokoškoláci uplatňujú v svojich odboroch? Práve toto je otázka vyvolávajúca diskusiu.  Podľa mňa je bezpredmetné toto riešiť. To isté by totiž mohli povedať aj od maturantoch, ktorí nepracujú vo vyštudovanom odbore. Zamyslime sa - existuje škola, ktorá by vedela pripraviť človeka na prácu napr. na veľvyslanectve? Môže ich byť mnoho a dokonca sa veľvyslancom môže stať aj človek bez vysokoškolského vzdelania. Je to veľmi individuálne a závisí to predovšetkým od povahy človeka, nie od jeho vzdelania. Takýchto povolaní je veľa, avšak pri žiadnom z nich nie je vysokoškolské vzdelanie na škodu. Pretože to hlavné, čo VŠ poskytuje, je absolvovanie stáží (učenie sa v praxi konkrétneho odboru), známosti, schopnosť vyjadrovať sa na úrovni a samozrejme potrebné vedomosti.

Nie je podľa mňa potrebné školy zatvárať, pretože sa nedá jednoznačne povedať, ktorá je nekvalitná. Kto určil meter na to, aby mohol povedať, že táto škola je nekvalitná? Radšej by sa kompetentní mali venovať tomu, ako skutočne zabezpečiť každej škole možnosti stáží a pripravenia absolvenstov do praxe, v prípade, že s tým má škola problém a ako tvrdia "je nekvalitná a treba ju zatvoriť".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?